Latif Aydemir “Siz Hayal Edin Biz Gerçekleştirelim”

Yenigün gazetesi yazarı, Gazetem İzmir haber portalı imtiyaz sahibi Salih Erkek, yaptığı başarılı projelerle adından sıkça söz ettiren siyasetçi işadamı, Aydemir Plaza sahibi Latif Aydemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Gazetem İzmir / Buket Karaldı –Yenigün gazetesi yazarı, Gazetem İzmir haber portalı imtiyaz sahibi Salih Erkek, yaptığı başarılı projelerle adından sıkça söz ettiren siyasetçi işadamı, Aydemir Plaza sahibi Latif Aydemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Salih Erkek: Latif Bey öncelikle başarılı iş hayatınızdan dolayı sizi tebrik ederek başlamak istiyorum. Okurlarımızın sizi tanıması için kendinizden bahsedebilir misini? Latif Aydemir kimdir?

Latif Aydemir: Öncelikle mekânımıza hoş geldiniz Salih Bey. Güzel bir Şubat ayının 12. gününde sizleri ağırlamak bizim için bir ayrıcalık oldu. Latif Aydemir, Aydemir ailesinin 7 kardeşinden bir tanesidir. 1973 İzmir doğumluyum; aslen Ağrılıyım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucularındanım. Bornova’da ilçe yönetiminde görev aldım, 2004 yılında Bornova Belediyesi meclis üyeliğine seçildim, 2009 yılında Bayraklı Belediye Başkanlığı aday adaylığı yarışına katıldım. 2010 yılında il yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendim ve şu anda Bayraklı Belediyesi meclis üyesi olarak siyasette aktif yer alıyorum. Bayraklının geleceği için, İzmir’in parlayan yıldızı olabilmesi için elimizi taşın altına koyarak yolumuza devam ediyoruz.

Aile şirketi adı altında hem inşaat sektöründe hem organizasyon boyutunda bir arada ortak akımla güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın eseridir ilkesiyle devam etmekteyiz.

Salih Erkek: İş hayatınızdaki başarıyı siyasette de yakalamışsınız ve belli ki ilerleyen günlerde daha farklı makamlara yükseleceksiniz. Bu anlamda yolunuzun açık olmasını diliyorum. Latif Bey İzmir’in dört bir yanında yapılarınız var. Bu yapıları vatandaşa nasıl tanıtıyorsunuz? Satışlarınız ne durumda?

Latif Aydemir: Biz İnşaat sektörünün eskilerindeniz. Yani baba mesleğinden gelen bir tecrübemiz var. Önceki yıllarda (1980) ilk olarak başladığımız Turban otelinden gelen bir tecrübe bu. Yaklaşık 20 yıl kadar sonra Aydemir İnşaat olarak Turban ve Sheraton Otelinin bir kısım inşaat ve tadilat işlerini aldık. Daha sonra da Prenses, Balçova Terman ve birçok resmi kurum ve kuruluşların işlerini yaparak tecrübelerimizi ilerlettik. Bunların yanı sıra farklı birçok projemiz mevcut. Şu anda da Altındağ’da bir sitemiz, Doğanlarda devam eden bir projemiz ve Ento Kulak Burun Boğaz olarak bir sağlık projesini gerçekleştirmiş olduk. Berra Hanım konakları diye ruhsatını yeni almış olduğumuz güzel bir proje gerçekleştirdik. İzmir’de elit bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Titanic projemiz var. İzmir, Bayraklı ve Bornova’da tiraj olarak giderek yükseliyor. Bunun satışını daha çok Bornova’daki ofisimizde gerçekleştiriyoruz. Bu projenin uygulama kısmı şantiyelerimizde mevcuttur. Aile şirketi olmamızdan dolayı ağabeyim, ben ve kardeşlerim, inşaat mühendisi olan kızım ve gelinimizin başında durarak temelden ilgilenmesiyle başarıya ulaşıyoruz. Biz şu anda insanlara hayal satıyoruz. Projemizin sloganı da “Siz hayal edin, biz gerçekleştirelim.”

İnsanlara yaşam alanı yaratmak bizim en büyük görevimiz. Bunun yanında hem layık, hem sadık olup, bugüne kadar yapmış olduğumuz gibi bundan sonrada aynı çizgiyi bozmadan devam edeceğiz.

Salih Erkek: Gördüğüm kadarı ile inşaatlarınız çok kaliteli; projeleriniz gayet elit. Bu kaliteniz size babanızdan mı miras kaldı?

Latif Aydemir: Evet, ben babamın çırağıyım. Amelelikten müteahhitliğe diye birçok haberlerimiz oldu. Biz 7 kardeşiz, ben 3 numarayım ve imkânsızlıklardan dolayı okuyamadım. Ailede çalışan tek birey babamdı. Ortaokulu bile dışarıdan bitirdim. Şuan hala eğitimime devam ediyorum. Diğer sorunuza gelirsek, kalite ve hizmet daha çok bizim örf ve adetlerimizde mevcuttur. Anadolu’dan geldiğimiz için büyüklerimizi örnek olarak onlara layık olmak için çabaladık, bu çabamıza da devam edeceğiz.

Salih Erkek: Latif Bey Bayraklı’da İnşaat sektörü baya ilerledi. Sizce bu duruma Folkart öncü mü oldu? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? 

Latif Aydemir: Folkart bu konuda referans oldu diyebiliriz. Folkartın yapımı ile birlikte İzmir’e güzel bir imaj geldi. 5 kilometrelik Alsancak limanı ve Turan’daki 500 hektarlık alanla ilgili şu an onlarca proje hem belediyede hem ruhsat aşamasında hem de temelden inşaatı devam eden işler mevcut. Bayraklı’da, dünyada ender rastlanan İmbat rüzgârı var. Kentsel dönüşümün bizim 60 hektar olarak verilen Bayraklı Belediyemizin 2009 yılı aradan 6 yıl geçmiş, hala filizlenip yeşermesin bekliyoruz ama yaşam standartları ve kalitesi burada insan faktörünü göz önüne aldığımız zaman yapılan yüksek yapılar, rant ve kişiye özel gibi oldu bir nevi. Bunu gönül isterdi ki İzmir’deki mimarlar odası, makine mühendisleri odası, mekanik tesisat adı altında bütün odaların tamamının ortak akımla lokasyon olarak değil de projenin genel olarak göz önüne alınsın. Ben ülkenin geleceği müteahhitlerdir diye düşünüyorum. İstihdamı en çok sanayi, ticaret ve müteahhitler belirler. Bayraklı çok güzel bir ilçe lakin imar sorunu çok fazla. Yüksek binaların avantaj ve dezavantajları araştırılmadan, direk kişisel menfaatler önde tutularak yapılması fayda sağlamıyor. Bizler insanların burada yüz akı olmak için çabalıyoruz. Şu anda belediye olarak da ciddi eksiklerimiz mevcut. Örneğin Alparslan mahallesinde bir yangın çıktığı zaman Montrö’deki itfaiye merkezi Bayraklı sevgi yoluna kadar 5 dakikada geliyor ama olay yeri 3 km olan alana 25 dakikada çıkabiliyor. Zamanında yapılmış çarpık kentleşmeler burada vatandaşın huzurunu bozuyor. İzmir’de tabela müteahhidi de çok var. Vergi levhalarına baktığımızda herkes müteahhit ama uygulamaya gelince kimse yerinde yok. Mesela Bornova’da 300 küsur müteahhit var ama toplarsanız aktif 15 arkadaşımız var. Diğer 285 arkadaşımız nerede? Yapılan işlerde, Bornova ve Bayraklı’da emeği geçen tüm meslektaşlarıma buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Siyasette nasıl ithal aday istemiyoruz diyorsak bu noktada ithal müteahhit istemiyoruz. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmazmış düşüncesiyle Bayraklı’daki toprak sahiplerinin Bayraklı ve Bornova’daki müteahhitlerle iş yapmasını tavsiye ediyoruz.

Salih Erkek: Latif Bey, bir mimar, yüksek mühendis gibi konuşuyorsunuz. Sanırım bu çıraklıktan ve alaylı yetişmenizden kaynaklanıyor. Güzel konulara değindiniz. Bayraklı adına, inşaat sektörü adına önemli konulara parmak bastınız. Gelelim başka bir konuya, siyasete, Bayraklı’ya olan sevdanıza…
Bayraklı denilince aklınıza ne geliyor?

Latif Aydemir: Bayraklı denilince aklıma huzur, halkla iç içe bir yaşam, organizasyonlar geliyor. Bizler gönlümüzü koyduk bu ilçeye. Şu anda yaklaşık 40 ilimizden büyük bir ilçedeyiz. 23 tane mahallesi olan 335 bin nüfuslu bir yerde her türlü hizmetin bir binada toplanması gibi bir proje olmalıydı. Örneğin; Bayraklı Belediyesine gelmek için iki aktarma yapan insanlar biliyoruz. Fakat havası, suyu, İzmir’in parlayan yıldızı olan Bayraklı’nın her geçen gün daha iyiye gitmesi için biz iktidar partisi mensupları olarak elimizi taşın altına koyduk. Tabanda neysek tavanda da o olmaya çalışıyoruz. Halkla iç içe oluyor, dokunarak siyaset yapmaya çalışıyoruz. Ulaşılmaz siyasilerin ömrü kısa olur. Ciddi çalışmalarımız var. Bayraklı Belediyesi ile bir uyum içinde olmaya çalışıyoruz. Başkanımızın da bize şeffaflığı ve meclis üyeleri ile olan diyalogu az da olsa bizim için yeterli ama halk için yetersiz. Bir halk günü olsun isteriz Bayraklı’da…

Salih Erkek: Latif Bey sormadan edemeyeceğim. Dikkat ettim sohbetimizin başından beri telefonunuz hiç durmadı. Bir siyasetçi olarak telefonunuz 24 saat boyunca açık mı? İnsanlar size her istediği zaman ulaşabiliyor mu?

Latif Aydemir: Elbette ki Salih Bey, telefonum gece gündüz açık. Bizde bir Salih Erkek gibi olmaya çalışıyoruz. Sizin İzmir’de yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle izledik; izlemeye devam ediyoruz. Kurucusu olduğunuz basındaki görevlerinizden dolayı da takdir ediyoruz. Bir hemşeriniz olarak her daim destekçiniz. 5750 kişinin kayıtlı olduğu bir telefonum var. Bazen ulaşılmak zor olabiliyor. Türkçede şuna üzülüyorum bir tek istediğini söyleyen istemediğini işitiyor. Bunları bilerek ve göğüsleyerek bu yola çıktık. Lider olunmuyor, lider doğuluyor. Bizde liderliğe, bu can bu bedende olduğu sürece devam edeceğiz. Halka hizmet hakka hizmet diyoruz.

Salih Erkek: Latif Bey Yenigün gazetesi ve Gazetem İzmir ailesi olarak bizi ağırladığınız için çok teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde sık sık röportajlarınızı alır gündemde yerinizi ayırırız.

Latif Aydemir: Salih Bey bizler teşekkür ederiz. Ayaklarınıza sağlık. Şeref verdiniz, onur duyduk. İyi ki varsınız…

Yorum Ekle

Start typing and press Enter to search